Şerbetçi Otu Faydaları Ve Zararları

Latince kurt anlamına gelen lupus sözcüğünün küçültme formudur. Orta Avrupa, Kuzey Asya ve Doğu Karadeniz’de yabani olarak yetişir. Bitkiye ilk olarak 8. yüzyılda yaşamış olan Arap doktoru Mesua’nın yer vermiş, bitkiyi tanımlamış ve safra kesesi hastalıklarında ve kan temizleyici olarak şurubunu önermiştir. Avrupa’da 8-9. yüzyıllarda tanım yapılmaya başlanmıştır. Leclerc özellikle cinsel organlar üzerindeki yatıştırıcı, rahatlatıcı etkisini övmüş, penisin sancılı sertleşmesinde olumlu sonuçlar aldığını yazmıştır.

Avrupa’da şerbetçi otu, erkeğin cinsel organlarını etkileyerek sakinleştirdiği için bira’da baharat’ olarak kullanılmaya başlandı. Bir efsaneye göre şerbetçi otunu biraya ilk kez Kral Gambrinus karıştırmıştır. Kral Gambrinus’un resmi Münih’in armasında yer almaktadır. Şerbetçi oturtun bira yapımında ilk olarak Kafkaslarda kullanıldığı da ileri sürülmüştür.

Tıbbi Nitelikleri: Antiseptik, iştah açıcı, kramp çözücü, mideyi, sancı dindirici, yatıştırıcı. Klinik araştırmaları şerbetçi oturun verem basillerini öldürdüğünü göstermiştir.

Kullanıldığı Yerler: Zayıflık, cilt hastalıkları, iştahsızlık, nöralji, sindirim bozukluğu, sinir bozukluğu, uykusuzluk. Şerbetçi otu genellikle, kendi etkisini veya başka bitkilerin etkisini tamamlamak, güçlendirmek için başka bitkilerle kullanılır.

Botanik: Birçok ülkede tarama yapılır. Tarımı yapılan şerbetçi otu kökten çoğaltılır. Yabani olarak nemli çalılıklarda, orman kenarlarında, kıyılarda yetişir. Çok yıllık, sarılgan iki evciklidir. Sağa doğru sarılan gövde kıllıdır. Boyu 3-7 m arasında değişir. Üzüm yaprağını andıran yaprakları kaba, karşılıklı, uzun saplı ve 3-5 parçalıdır. Çok küçük, yeşilimsi beyaz erkek çiçekleri gevşek salkım durumundadır. Başak görünümündeki sık çiçekli dişi çiçek başağı salgı bezeleriyle kaplıdır, sonra kozalak olarak gelişir. Hazirandan eylüle kadar çiçek açar. Kozalaklar eylül ekim aylarında olgunlaşır.

Nelerinden Yararlanılır: şerbetçi otu kozalağından (dişi çiçek) ve salgı tüylerinden yararlanılır. şerbetçi otu kozalağının ilaç olarak uygulanabilmesi için en az %35 eterli yağ içermesi gerekir.

Toplanması ve Saklanması: Dişi çiçekler (kozalaklar) yazın sonuna doğru, salgı tüyleri dökülmeden, kuru havada toplanır. İnce serilerek gölgede kurutulur. Salgı bezelerinden yararlanabilmek için kozalaklar dövülür, elekten elenir, yeşilimsi sarı, biraz yapışkan bir toz elde edilir. Kozalaklar ve toz sıkı kapanabilen kaplarda, karanlık yerlerde saklanır. Işık gören kozalak ve toz kahverengileşir, etkisini kaybeder. Kozalak ve toz 1 yıldan çok saklanmamalıdır.

Kokusu ve Tadı: şerbetçi otu kozalağının keskin aromalı kokusu, sert, büzücü, acı tadı vardır.

Yan Etkileri: Önerilen ölçüler içerisinde kullanıldığı sürece herhangi bir yan etkisi yoktur. şerbetçi otunun hasadında çalışanlarda baş ağrısı, aşırı uyuma isteği, genç kızlarda menstrüasyonun erken geldiği görülmektedir. Erken menstrüasyona neden, taze kozalaklarda yüksek oranda bulunan östrojene eş bitkisel hormonlardır. Uzun süre yüksek oranda içildiğinde sersemliğe, mide rahatsızlıklarına, seyrekte olsa felçlere neden olmaktadır. Taze kozalaklar alerjik deri döküntülerine de neden olabilir.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Çay: 2 yemek kaşığı kozalağa 150 ml kaynar su eklenir, 10-15 dk demlenip süzülür. Yatıştırıcı olarak günde 2 çay fincanı çayı içilir. Uyku verici olarak yatmadan yarım saat önce 1 çay fincanı içilir.

Not: Şerbetçi otu çayının tadını bozmamak için metal demleme kabı ve metal süzgeç kullanılmamalıdır. Çayı içildikten sonra alkol, kahve, yeşil veya siyah çay, tatlı limonata ve meyve suyu içilmemelidir.

Tentür: 25 g kıyılmış kozalak, 40-45°’lik 100 ml alkolde 8 gün dinlendirilip süzülür. Eczaneden alınabilir. Günde 3-4 kere, 2-4 ml içilebilir. Toz (Lupulin): Günde birçok kez 0,5-1 mg içilebilir.

Şarap: 50 g kozalak 1 litre beyaz şarapta 8 gün dinlendirilip süzülür, tatlandırılır. Veya 15 g yaprak 15 g kozalak 1 litre şarapta kaynatılıp süzülür. Yemeklerden önce iştah açıcı olarak 1 likör kadehi içilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Lupulin, acı maddeler (humulon, lupulon), reçineli maddeler, kolin, tanen, eterli yağ. Tam etkisini içindeki tüm maddeler birlikte kullanıldığında göstermektedir. Eterli yağında 150 bağlantı vardır. Eterli yağındaki birçok organik bağlantı şerbetçi otunun karakteristik kokusunu sağlar. Eterli yağ alkol, gliserin, benzin ve eterde çözülür. Eterli yağının %80’ini terpenler, mirsen ve humulon oluşturur. Şerbetçi otunun aromasını oranı belirler. Şerbetçi otunun sakinleştirici etkisinde, içerdiği metil butenol önemli rol oynamaktadır. Şerbetçi otundaki tanen genel olarak eterli yağının etkisini destekler. Şerbetçi otunda henüz tam olarak araştırılmamış maddeler de bulunmaktadır.

Bazı Öneriler:

Aşırı Zayıflık, İştah Açıcı: Şerbetçi otu kozalak 3 g kozalağa 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Yemek saatleri arasında günde 2 çay fincanı içilir. İştah açıcı olarak yemeklerden önce 1 fincan içilir.

Cilt Bakımı (Deri Güçlendirici): Şerbetçi otu kozalak 15 g kozalağa 1 litre kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Yüz, eller, göğüs bu losyonla temizlenir ve masajlanır.

Erkeklerde Aşırı Cinsel Arzu (Kroeber) 1: Kedi otu kök 40 g Şerbetçi otu kozalak 60 g 1 yemek kaşığı karışıma 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Akşamları sıcak olarak 1 fincan içilir.

Erkeklerde Aşırı Cinsel Arzu 2: Aksöğüt yaprak 25 g Şerbetçi otu kozalak 25 g, 10 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Öğle, akşam yemeğinde ve yatarken 1 çay fincanı içilir.

İştah Açıcı, Sindirim Kolaylaştırıcı 1: Şerbetçi otu kozalak 3 g kozalak 200 ml suda 2-3 dk kaynatılıp süzülür. Bekletmeden yemeklerden önce içilir.

Kan Dolaşım Bozuklukları, Yüksek ve Düşük Tansiyon: Şerbetçi otu kozalak 10 g kozalak 150 ml soğuk suda 8 saat demlenip süzülür. Sıcak olarak günde 3-4 çay fincanı içilir.

Sinir Bozukluğu: Şerbetçi otu kozalak 10 g kozalağa 300 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincanı içilir.

Kısa Açıklamalar:

  • Nöralji için ince bir torbaya doldurulup ısıtılan şerbetçi otu kozalakları sancıyan yere bağlanır.
  • Gut hastalığı, romatizma, sarılık ve karaciğer bozukluklarında bitkiyle çok iyi sonuçlar alındığı ileri sürülmektedir.
  • Genç sürgünler yenebilir, kuşkonmazı andıran tadı vardır. Salatası baharda kan temizleyici, idrar söktürücüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.