Sarı Eşek Yoncası Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Ana vatanı; Orta Avrupa, Asya, Ön Asya. Hippokratçılar eşek yoncasının çiçeklerini iltihap yaralara karşı plaster olarak kullanmıştır. Dioskorides ve Plinius eşek yoncasının anüs ve cinsi organlardaki çıbanlarda ve gözlerdeki iltihaplarda kullanmıştır. Eşek yoncası eskiden rahim, mide ve karaciğer hastalıklarında kullanılıyordu. Ayrıca bitkiden içki mahmurluğuna karşı da yararlanılmıştır. Eşek yoncası ortaçağda sancı dindirici, sakinleştirici, ter ve idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Eşek yoncası güveye karşı da kullanılmıştır. Ayrıca eşek yoncasından otlu peynir ve enfiye üretiminde de yararlanılmıştır.

Tıbbi Nitelikleri: Büzücü, gerginleştirici, idrar söktürücü, iltihap önleyici, yatıştırıcı. Eşek yoncası kılcal damarların geçirgenliğini artırır ve güçlendirir. Bu nedenle varis ve hemoroit tedavisinde kullanılır.

Kullanıldığı Yerler: Bronşit, göz iltihabı, arpacık, kolik, sinir bozukluğu, uyku bozukluğu, varis, yara.

Yetiştiği Yerler: İki yıllık olan eşek yoncası boş tarlalarda, yol kenarlarında, çöplüklerde ve insanların oturdukları yerlerin yakınlarında görülür. Boyu 50 cm ile 1,5 m arasında değişir. Kazık köklüdür. Yapraklar tüy gibidir. Sarı çiçekler toplu olarak çan görünümündedir. Temmuzun başından eylüle kadar açarlar. Eşek yoncası çiçeklerinde balözü olduğundan, arılar bitkiyi çok sever.

Nelerinden Yararlanılır: Kurutulmuş çiçekli sürgünlerinden yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Eşek yoncası çiçek açtığı sürece, çiçekli sürgünler sap ve yapraklarıyla birlikte toplanarak gölgede kurutulur. Kuruma süresince sıcağın 35°C’den fazla olmamasına dikkat edilmelidir.

Kokusu ve Tadı: Kendine özgü hoş bir kokusu vardır. Aroması kururken oluşur. Tadı jelatinimsidir.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Çay: 2 çay kaşığı (8,5 g) kuru çiçekli sürgün 400 ml soğuk suda 8 saat demlenip süzülür. Hazırlanan çay gün boyunca içilir.

Not: Çayı uyku getirdiğinden çalışanlar ve araç kullananlar içmemelidir.

Banyo: 1 avuç kuru eşek yoncasına 1 litre kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Banyo soğuk olarak uygulanır.

İçindeki Bazı Maddeler: Kumarin, kolin, flavonoidler, glikozit, melilotin, melilot asit, reçine, sümüksü madde, tanen, çok az eterli yağ ve tuzlan

Bazı Öneriler:

Bronşit: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 2 çay kaşığı kuru çiçekli bitkiye 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı sıcak olarak içilir.

Romatizma, Hemoroit, Lenf Tıkanıklıkları, Varis: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 10 g kuru çiçekli sürgüne 250 ml kaynar su eklenir, 15 dk demlenip süzülür. Soğuk çaya batırılan gazlı hasta yere pansuman yapılır.

Göz Bağdokusu İltihabı, Arpacık, Yorgun Gözler: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 10 g çiçekli sürgüne 200 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip çok iyi süzülür. Gözlerin dayanacağı sıcaklıktaki çaya batırılan gazlı bezle gözlere pansuman yapılır. Çay her kullanım için yeniden hazırlanmalıdır.

Göz Kapakları İltihabı: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 5 g çiçekli dal 200 ml suda 5 dk kaynatılıp süzülür. Günde 1-4 kere, çayla gözlere pansuman yapılır.

Kalınbağırsak Koliği: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 50 g kuru çiçekli sürgün kıyılır, az suda lapa durumuna gelinceye kadar pişirilir. İki tülbent arasına yayılan vücut sıcaklığında lapa karına bağlanır.

Lenf Tıkanıklıkları: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün, 10 g kuru çiçekli sürgüne 200 ml kaynar su eklenir, 15 dk demlenip süzülür, soğutulur. Soğuk çaya batırılan gazlı bezle tıkanan lenfe pansuman yapılır. Tedaviyi destekleyici olarak günde 1-3 çay fincanı da çayı içilir.

Nöralji: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 200 g kuru çiçekli sürgüne 1 litre kaynar su eklenir, 5 dk demlenip süzülür, soğutulur. Hazırlanan soğuk çaya batırılan gazlı bezle pansuman yapılır.

Sinir Bozukluğu: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 4-5 g kuru çiçek sürgününe 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincan’ içilir.

Uykusuzluk: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 3 g kuru çiçekli sürgüne 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Yatmadan önce içilir.

Varis: Eşek yoncası kuru çiçekli sürgün 6 g kuru çiçekli sürgüne 150 mi kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincanı içilir.

Yaralar, Sıyrıklar: Eşek yoncası yaprak 50 g Yapraklar az suda lapa durumuna gelinceye kadar pişirilir. Elde edilen lapa gazlı bez üzerine sürülür ve yaranın üzerine bağlanır. Bu yöntemle sıyrıklar, kesikler tedavi edilir. Pis, derin ve iltihaplı yaraların bir doktor tarafından tedavi edilmesi gereklidir.

Kısa Açıklamalar: Avrupa’da varis için bitkiden hazırlanan kremden yararlanılır. Hafifçe kaynatılan çiçekli bitkiyle bağırsakları temizlemek için lavman yapılır. Melilotus Altissima Thuill. (Yüksek taş yoncası) aynı amaçlarla kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.