Oğul Otu Nasıl Kullanılır? Faydaları Nelerdir?

Arılar bitkinin üzerine oğullandıklarından, bitkiye bu ad verilmiştir. Anavatanı Doğu Akdeniz kıyılarıdır. Serapion oğul otunu melankoli, beyin damarlarındaki tıkanıklık, zayıf kalplerde özellikle gece gelen nöbet ve çarpıntılar, sindirim zorluğu ve depresyona karşı önermiştir. Dioskorides, Plinius ve aynı yüzyıllarda yaşamış birçok hekim bitkiyi diş ağrıları, kadın hastalıkları, menstrüasyon, dizanteri, köpek ısırığı, akrep ve örümcek sokmasına karşı kullanmıştır. Plinius bitkiden ayrıca akıl hastalığında ve histeride dengeleyici olarak yararlanmış, suyunun balla karıştırılmasıyla elde edilen sıvının katarakta karşı iyi bir ilaç olduğunu yazmıştır. İbn Sina bitkinin canlılığı artırdığını ve melankoliyi iyileştirdiğini yazmıştır.

Bingenli Hildegard bitkiyi beze şişmelerinde, baş ağrısında, baş dönmesinde, romatizma, çıbanlar ve kadın hastalıklarında uygulamıştır. Matthiolus kalp güçlendirici olarak, özellikle geceleri görülen tehlikeli kalp çarpıntılarında, melankolide, mide hastalıklarında ve hemen hemen bütün iç hastalıklarda uygulamıştır. Madaus bitkiyi özellikle sinirsel beyin, kalp, rahim, mide ve bağırsak hastalıklarında sinirleri güçlendirici, krampları önleyici ve canlılık verici olarak önermiştir.

Tıbbi Nitelikleri: Antibakteriyel, gaz söktürücü, kramp çözücü, safra salgısını artırıcı, sakinleştirici, sindirim kolaylaştırıcı.

Kullanıldığı Yerler: Astım, baş dönmesi, böcek sokması, hamilelik, iştahsızlık, kalp çarpıntısı, kansızlık, karaciğer, kulak çınlaması, mide, solunum organları, sinirsel baş ağrısı, unutkanlık, uykusuzluk. Oğul otu herpese neden olan virüslere karşı etkilidir. Migrende rahatlatıcıdır, iyi bir uyku vericidir. Bu özelliği kedi otu ve şerbetçi otu karışımıyla daha da güçlenir. Sinirsel mide ve bağırsak şikâyetlerinde önerilir. Adaçayının kullanıldığı hemen hemen her hastalıkta uygulanabilir.

Botanik: Özellikle kayalık dağlarda yetişen bitki, yararları nedeniyle Avrupa’da Asya’da süratle yayılmıştır. Ülkemizde ve Avrupa’da tarımı yapılır. Çok yıllık olan bitkinin 25-30 yıl yaşadığı ileri sürülmektedir. Soğuk bölgelerde bitki kışın tamamen kaybolur. Baharla birlikte tekrar yeşerir. Kökünün de donduğu çok soğuk bölgelerde yıllık bitki olarak yetiştirilir. Güneşi, sıcağı, humuslu zengin toprakları sever. Balçık kum karışımı topraklarda iyi gelişir.

Gölgede yetişen bitki aromasını kaybeder, drog yönünden fakirdir, tedavi gücü yoktur. Çok dallı olan ve dikine uzayan bitkinin boyu 60-100 cm arasında değişir. İçi boş gövde dört köşedir, üstü çok az tüylüdür. Boyları 3-5 cm olan karşılıklı dizilmiş yapraklar uzun veya kısa saplı olabilir. Genellikle yumurta biçimlidir ve kenarları dişlidir. Gövdenin üst bölümüne doğru küçülürler. Beyaz çiçekler üst yaprakların koltuklarında, yarı halka dizilişli olarak açar. Çiçekler açık mavi veya açık sarı da olabilir.

Toplanması ve Saklanması: Yapraklar bitki çiçek açmadan toplanır. Eylül ve kasım aylarında toplanıp kurutulan ürünün aroması daha az ve kalitesi daha düşüktür. Çiçekler tam açtıktan sonra toplanan yapraklar genellikle kokusuzdur ve tatları değişiktir. Yaprakların serin ve kapalı havada toplanmaması önerilmektedir. Yapraklar ezilmeden toplanmalı, havadar, gölge yerlerde, birbirinin üzerine yığılmadan, süratle kuruması sağlanmalıdır.

Ezilmiş, sararmış ve kararmış yapraklar temizlenmelidir. Yapay olarak 35°C’de kurutulabilir. Kuruyan yapraklar ışıktan korunmalı, bir yıldan çok saklanmamalıdır. Özellikle uç yaprakların zedelenmeden, elle toplanması önerilmektedir. Zedelenen ve makineyle toplanan yaprakların eterli yağlar) önemli oranda kaybolur. Kurutularak saklanan yapraklardaki eterli yağ 6 ay sonra yarıya iner.

Kokusu ve Tadı: Yaprakların limona benzer kokusu, baharlı acı tatları vardır.

Yan Etkileri: Herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Çay: 1-3 çay kaşığı kıyılmış taze veya kuru yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 10-15 dk demlenip süzülür. Balla tatlandırılabilir. Dolu 1 çay kaşığı 0,5 g’dır. Sıcak olarak içilir.

Banyo: 100 g yaprağa 1 litre sıcak su eklenir, 15 dk demlenip süzülür. Banyo suyuna karıştırılır.

Eterli yağ: Damıtma yöntemiyle elde edilir. Suyla veya başka bitkisel çaylarla karıştırılarak da içilebilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Soluk sarı renkli eterli yağında %40 kadar sitronellol, %16 sitrala, %15 sitral b, monoterpen, seskiterpen vardır. Ayrıca tanen, triterpen, acı maddeler ve flavonoidler vardır.

Terpen otonom sinir sistemi üzerinde etkili olur.

Bazı Öneriler:

Amfizem, Astım, Bronşit, Öksürük: Oğul otu yaprak, 10 g yaprak 200 ml suda 10 dk kaynatılıp süzülür. Günde 2 çay fincanı sıcak olarak içilir.

Bellek Güçlendirici: Oğul otu yaprak 5 g yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. 3 ay boyunca, yemek saatleri arasında günde 3 çay fincanı içilir.

Bulantı Kesici, Kusmayı Önleyici: Oğul otu yaprak 15 g yaprağa 250 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Sıcak olarak yudum yudum içilir.

Depresyon: Oğul otu yaprak, 6 g yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 20 dk demlenip süzülür. Yemeklerden önce 1 çay fincan, içilir.

Kendisini iyi Hissetmeyen Hamileler: Oğul otu yaprak, 3 g yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Gerektiğinde 1 çay fincanı içilir. Günde 3 çay fincanından çok içilmemelidir.

Dikkat: Hamilelik döneminde doktora sorulmadan ilaç alınmamalıdır. Bazı bitkiler tamamen zararsız olduğu ve hamilelerin kendini iyi hissetmesine yardım ettiği için alınabilir. Oğul otu bu birkaç bitkiden biridir.

Kulak Çınlaması: Oğul otu yaprak 10 g yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı yemeklerden sonra uzun süre içilir.

Sinirsel Kalp Şikayetleri: Oğul otu kuru yaprak, 4 g kuru yaprağa 150 ml sıcak su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. 4-6 hafta boyunca, günde 3 çay fincanı içilir.

Kısa Açıklamalar:

 • Sinirsel mide krampları ve gaz kolikleri için her gün 3-4 çay fincanı çayı, sulandırılarak 2-3 yemek kaşığı tentürü veya 2-3 çay bardağı şarabı içilir. Hangi kullanma biçimi seçilirse seçilsin uzun süre kür yaparcasına alınması gerekir.
 • Yatmadan kısa bir süre önce 1 çay fincanı çayı içilirse, rahatlatır, yatıştırır, uyku verir.
 • İştahsızlık ve kansızlık için yemeklerden önce 1 likör kadehi oğul otu şarabı içilir.
 • Böcek ısırığı veya sokmasında iğne çıkarıldıktan sonra sokulan veya ısırılan yere, ezilmiş taze oğul otu yaprağı bağlanır.
 • Kuru cilt, egzama ve alerji nedenli kaşıntılar için 10-15 dk oğul otu banyosu yapılır. Banyo suyunun sıcaklığı 36°C’yi geçmemelidir.
 • Soğuk algınlığının habercisi olan boğaz ağrısı ve hafif öksürükte bir bardak sıcak suya birer çay kaşığı oğul otu ruhu ve bal karıştırılarak gün boyunca yudum yudum içilir.
 • Sakinleştirici olarak gün aşırı banyosu yapılabilir.
 • Astımlılar günde 1-2 çay bardağı şarabın içebilir.
 • Ağız kokusu için birkaç oğul otu yaprağı ağızda sakız gibi çiğnenir.
 • Oğul otu arıları hastalıklardan koruyucu, dayanıklılıklarını artırıcı olarak kullanılır. Bu amaçla günümüzden 2000 yıl önce de kullanılmıştır.
 • Taze yaprakları arama verici baharat olarak kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.