Hünnap Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Hünnabın anavatanı Güneydoğu Asya,dır. Hünnabın Roma’ya Suriye’den gelmesi nedeniyle bazı kaynaklarda anavatanı,nın Suriye olduğu yazılıdır. Plinius hünnap,tan ziziphon diye söz etmiş ve imparator Augustus zamanında Roma’ya getirildiğini yazmıştır.

Hünnabın Çin’de M.Ö 2000 yıllarında hünnap tarımı yapılıyordu. Bulgaristan’da ve Yunanistan’da da tarım’ yapılmıştır. Hünnap Roma’dan tüm Akdeniz ülkelerine ve Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüzde tropik ve subtropik bölgelerde yetiştirilmektedir. Hünnap tıbbi olarak 19. yüzyılın sonuna doğru kullanılmaya başlanmıştır.

Tıbbi Nitelikleri: İdrar söktürücü, iltihap önleyici, ishal kesici, öksürük dindirici, yüksek tansiyonu düşürücü.

Kullanıldığı Yerler: Anemi, boğmaca, boğaz iltihabı, bronşit, depresyon, gırtlak iltihabı, kanlı basur, mide ve bağırsak iltihabı, solunum yolları ve verem, öksürük, yüksek tansiyon.

Botanik: Tarımı yapılan hünnap ağacı 8-10 metre boyunda bir ağaçtır. Yabani hünnap ağacı 3-4 metre boyunda dikenli bir ağaçtır. Meyveleri küre gibi ve tavuk yumurtası büyüklüğündedir. Meyvelerin rengi kırmızımsı kahverengi, kırmızımsı sandır. Yabani hünnabın meyveleri zeytin büyüklüğündedir. Çin’de yüzlerce türü yetiştirilmektedir. Hindistan’da Ziziphus Mauritina türü yetiştirilir. Türkiye’de Batı ve Güneydoğu Anadolu’da meyveleri için yetiştirilir.

Nelerinden Yararlanılır: Meyvesinden ve yapraklarından yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Meyve genellikle taze olarak yenir. Buzdolabında uzun süre saklanabilir. Kurutularak havası alınmış kaplarda, kuru ve serin yerlerde uzun süre saklanabilir.

Kokusu ve Tadı: Meyvesi hafif ekşimsi tatlı ve unludur, hoş aromalı bir kokusu vardır.

Yan Etkileri: Yaprakları çiğnendiğinde 5-10 dakika süreyle tatlı, ekşi ve acı tat alma duygusu kaybolur.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri:

Meyve suyu: Meyveler çok iyi yıkanır, çekirdekleri çıkarılır, üzerine sıcak su dökülür ve meyve sıkma makinesinden geçirilir. Meyve suyu çok koyudur. Suyla veya başka meyve sularıyla karıştırılarak içilebilir. Meyve suyu uzun süre saklanmak istenirse koyu renkli şişelere doldurulur, ağzı sıkıca kapatılıp 20 dakika sıcak su banyosunda tutularak pastörize edilir. Soğuk karanlık yerlerde saklanır.

Meyve suyu özü: 50 g meyve 250 ml suda 10 dk kaynatılıp süzgeçten geçirilir. Üçe bölünerek yemeklerden önce içilir.

Çay: 50 g yaprağa veya meyveye 250 ml kaynar su eklenir, ağzı kapalı olarak 15 dk demlenip süzülür. Üçe bölünerek gün boyunca içilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Su (%25-35), albümin, karbonhidratlar (glikoz, sakkaroz, fruktoz), selüloz, yağ, eterli yağ, fitonsid, flavonoidler, kumarin, organik asitler, pektin, tanen, nişasta, vitaminler (Bı, B2, C, karoten), mineraller (demir, kalsiyum, potasyum), mineral izleri (bakır, çinko, iyot, kobalt).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.