Altın Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Anadolu’da iki Alt Türü Yetişmektedir: Latince virga sözcüğü çubuk, değnek; aureus ise altın, altından anlamına gelmektedir. Anavatanı Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’dır. Ortaçağda idrar söktürücü olarak yaygın kullanılan altınotu harikalar yaratan bir bitki olarak kabul ediliyordu. Sonraları unutuldu. Doğal tedavi uzmanları tarafından yeniden keşfedilen bitki günümüzde de yaklaşık aynı amaçla kullanılmaktadır.

Lonicerus altınotu mükemmel bir yara tedavi maddesi olarak övmektedir. Leclerc idrar söktürücü, iltihap önleyici özellikleri nedeniyle altınotu idrar yolları iltihaplarında, böbrek taş ve kumlarında, albüminüri ve gut hastalığında önermektedir. Madaus bitkiyi özel böbrek tedavi maddesi olarak değerlendirmiştir.

Tıbbi Nitelikleri: Balgam söktürücü, büzücü, idrar söktürücü, iltihaplanmayı önleyici, yara tedavi edicidir.

Kullanıldığı Yerler: Ağız, albüminüri, çıbanlar, egzama, sistit, kolesterol, ödem, üre. Altınasanın böbrek iltihapları ve sistitte, ödem tedavisinde önemli bir yeri vardır. Metabolizmayı uyarıcı rol oynar, karaciğer hastalıklarında tedaviyi destekler. Birçok çay karışımında altınasa’ya yer verilir. Özellikle kan temizleyici çaylara karıştırılır. Bitkiden anüri ve oligüride de yararlanılır. Bu durumda altınasa idrarı derhal artırır. Anüri bazı böbrek hastalıklarında idrarın 24 saatte 100 ml’den daha az olması veya tamamen kesilmesidir.

Oligüri idrarın 24 saatte 500 ml’ye düşmesi veya daha da azalmasıdır. Altınasa Avrupa’da halk arasında astım ve boğmacada da kullanılır. Ayrıca diş iltihaplannda ve iltihaplı yaralarda altınasanın taze yaprakları ezilerek iltihaplı yere konur. Bunun için kurutulan bitkinin tozu da kullanılmaktadır. Sindirim organları üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle günümüzde bitki öncelikle ishalde önerilmektedir.

Botanik: Çok yıllık olan bitkinin Anadolu’da iki alt türü yetişmektedir. Solidago virgaurea subsp. virgaurea L. Balıkesir, Bursa, Bolu, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Tokat, Zonguldak, Erzincan, Hatay ve Niğde’de. Solidago virgaurea subsp. Alpestris L. Kuzey ve Doğu Anadolu’da Amasya, Çoruh, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Sivas’ta yetişir.

Bitkinin boyu 1 metreye ulaşır. Saplar çizgili ve uçlarına doğru kısa kıllıdırlar. Sapların alt bölümü kahverengi, menekşe rengi veya erguvan rengidir. Yapraklar almaşık olarak sıralanmışlardır. Alttaki yapraklar saplı, üsttekiler ise sapa yapışıktır. Sarı renkli çiçekler sapların sonunda üzüm salkımı görünümündedirler. Çiçekler temmuzdan ekime kadar açar.

Nelerinden Yararlanılır: Kök dışında tüm bitkiden yararlanılır.

Toplanması ve Saklanması: Bitki ağustos ayının ilk haftalarında çiçek açtığı zaman toplanır. Öncelikle bitkinin çiçekli bölümleri toplanır. Gölge ve havadar yerlerde küçük demetler halinde asılarak çok iyi kurutulur. Kururken bitkinin renginin bozulmamasına ve kokusunun değişmemesine dikkat edilmelidir. Havalı fırınlarda 40°C’yi geçmeyen sıcaklıkta kurutulabilir.

Kokusu ve Tadı: Çiçeklerin çok hafif aromalı kokuları vardır. Tatları acımsıdır.

Yan Etkileri: Önerilen ölçülerde kullanıldığı sürece bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bitkiden Yararlanma Yöntemleri: Çay: 2 çay kaşığı bitki 200 ml soğuk suya konur, yavaş ateşte kaynama noktasına kadar ısıtılır, 2-3 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir.

Toz: Çok iyi kurutulan bitki öğütülerek elde edilir.

İçindeki Bazı Maddeler: Acı maddeler, eterli yağ, flavonoidler, saponin, tanen, limon asidi ve oksalik asit. Saplarda ve yapraklarda %3-15 tanen bulunur. Yapraklarda kersetin, kersitrin, rutin, astragalin, isokersetin, kamferol. Çiçeklerde sinadin bağlantıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.